Stránky

5 věcí, které jste nevěděli o Dyzajn marketu

Většina lidí o ní minimálně slyšela. O akci, která několikrát do roka sdružuje na Piazzetě Národního divadla české i zahraniční tvůrce krásných ručně vyráběných věcí. Pořídíte tu oblečení, doplňky do bytu, hračky, knížky i skvělé jídlo. Na Dyzajn marketu většinou není k hnutí. Nestane se, že by u nějakého stánku bylo prázdno. Organizátoři postavili svou filosofii na kombinaci profesionálního designu a volné "amatérské" tvorby. Funguje to skvěle. Každý si vybere to své a prodejní přehlídka tak zachovává svou prestiž a zároveň má širokou nabídku hezkých a cenově dostupných věcí

Nejbližší Dyzajn market se uskuteční 28. a 29. května na Piazzetě Národního divadla

Tak tohle všechno asi víte. Možná i tušíte, že současná největší open air prodejní výstava autorské tvorby začala v roce 2010 v kavárně Jericho za účasti 13 designérů, mezi nimiž byla i zakladatelka Terezie Tunková, která má celou akci pod palcem a věnuje jí všechen svůj čas. Pak jsou ale věci, o kterých během následujícího čtení pravděpodobně uslyšíte úplně poprvé. Já sama jsem díky nim začala známou přehlídku, kterou pokaždé navštíví více než 20 000 lidí, vnímat tak nějak jinak. Spíš než zalidněnou prodejní "óbr párty" vidím křehký & citlivý projekt postavený na pilířích tvrdé práce a vášni přiblížit lidem poctivé věci s krásným příběhem. 

Pěna dní - jedna z mnoha skvělých značek, která se účastní Dyzajn marketu Léto


PŘEKVAPIVÁ PRAVDA ČÍSLO 1 - Zakladatelka Dyzajn marketu nikdy neměla business plán.

"V počátečních letech jsem se živila jen tvorbou šperků a neměla jsem z organizování Dyzajn marketu skoro nic. Navždycky budeme vděční Kateřině z Národního divadla, díky které jsme na Piazzetě doposud," říká Terezie. Její úspěch je tak důkazem, že když něco děláte naplno, prostě se vám to povede. I bez plánování.  

Šperky od Terezie Tunkové, foto: Ateliér MATEPŘEKVAPIVÁ PRAVDA ČÍSLO 2 - S každým marketem je spojená limitovaná kolekce na konkrétní téma. 

Akce tak každý rok představí pětici limitovek, na kterých se podílí skupina vybraných designérů. Jejich přehled najdete na webu a na Facebooku.  A jak to celé vzniklo? "Nápad s Limitovkou se zrodil jako obvykle v noci, z nevyspalosti, najednou přišel:) Vždy máme v Limitovce 10-20 vybraných dyzajnérů, my si je vybíráme a oni potom tvoří, co se dohodneme," vypráví Terezie. 

Letošní Limitovky se soustředí na novou grafiku - na tvorbu dyzajnérů a jejich skicy. Tématem jarní Limitovky byly šaty, letní Limitovka se zaměří na doplňky a šperky.

Limitovka Festival 2015. Spojujícím prvkem byla festivalová atmosféra, rozmačkané borůvky, hudba, noty... Na fotce je výběr kousků od Vivido, PAN MON, PunkTura a Black Mountain

PŘEKVAPIVÁ PRAVDA ČÍSLO 3 - Dyzajn market bude mít vlastní kamenný obchod. 

Tohle je stále velké tajemství, o kterém vám tady na blogu brzy napíšu víc. Zatím jen prozradím, že obchůdek bude v centru Prahy a o návrh interiéru se postará Daniel Marko. Terezie, která vystudovala stavební fakultu na ČVUT, až teď pociťuje, jaká je škoda, že ve škole neměli praxi a na návrhu prostoru se tak nebude podílet. "Spoustu věcí si neumím představit a absolutně bych nezvládla vzít na sebe tu odpovědnost. Takže jsem návrh i realizaci přenechala odborníkovi. Moc se těšíme na výsledek...," říká Terezie.

***

PŘEKVAPIVÁ PRAVDA ČÍSLO 4 - Dyzajn mamá nezná dovolenou bez práce...

Na dovolenou k moři se Terezie dostala loni po 13 letech. Denně ale čtyři hodiny pracovala. "Práce na Dyzajn marketu je pro mě totální vášeň, takže si dovolenou bez toho nedovedu představit. Ani to "prací" nechci nazývat. Prostě splněný sen," říká.  


Zakladatelka Dyzajn marketu Terezie Tunková, foto: Vladimír Šťastný pro Pražský deník

PŘEKVAPIVÁ PRAVDA ČÍSLO 5 - O Terezčině nejoblíbenější knížce...

Vlastně jsou dvě: Sedmidílný román od Stephena Kinga - Temná věž a Bůh chodí po světě vždycky inkognito od Laurenta Gounella. 

Další pravdy můžete hledat na webu, Facebooku a nebo nejlépe rovnou naživo. Těším se s vámi naviděnou 28. května:)

Žádné komentáře

Okomentovat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)