Stránky

Jak bydlí mladá květinářka

Říkejme jí třeba Miina. Mladá Finka si před časem otevřela květinářství ve městě Vantaa, které se nachází na jihu země. Do práce chodí pěšky nebo jezdí na kole. Nemá to daleko. Její obchůdek je malý a udržitelný. Spolupracuje s místními pěstiteli, kytice váže z květů, které v daném období právě rostou, a celý koncept zakládá na principech ekologického zemědělství. Láska a respekt k přírodě se promítá i v jejím bydlení, které se rozkládá na 26 metrech čtverečních. Nevelká garsonka díky konceptu Smartti působí vzdušně a prostorně. Za zrodem nápadu funkčních, variabilně řešených bytů za dostupnou cenu stojí finský developer YITDřevo, ratan, korek, bambus, vlna a len. S těmito materiály pracovala stylistka Laura Seppänen, která dostala příležitost byt mladé květinářky navrhnout. Nábytek a dekorace hledala u místních dodavatelů a v bazarech. Při výběru rozhodoval příběh a udržitelnost, která se projevuje i v nejmenších detailech. Nábytek, doplňky i čistící prostředky jsou vyrobeny z materiálů, které jsou recyklované nebo zcela rozložitelné v přírodě. Mobilní solitéry umožňují celý prostor jednoduše přestavět a přizpůsobit ho tak aktuální situaci. Zeleň je přirozenou dekorací a dokonale tak zapadá do barevného schématu, jehož základem jsou čisté odstíny od sněhově bílou přes zemitou hnědou až po uhlově černou

Laura Seppänen při dekorování bytu pro mladou květinářku. Foto:
YIT

Společnost YIT odstartovala projekt Smartti v pěti finských městech (Kaarina, Vantaa, Jyväskylä, Lappeenranta a Riihimäki), ve kterých chystá do konce roku 2017 postavit 240 bytů v dispozici 1+kk až 3+kk. Jejich základem jsou typizované místnosti, které se dají upravit podle konkrétních požadavků. Zvolit se dá třeba typ podlahy, dekor zdí nebo barva linky. Místnosti jsou rozdělené pomocí paravánů, nábytku a posuvných příček, které se dají kdykoliv přestavět a přizpůsobit tak aktuální situaci. A dobrá zprává na závěr - YIT uvažuje koncept Smartti využít také při plánování projektů na Slovensku a v Česku.

4 komentáře

  1. Na 26 m2 je to pekné a útulné. Samozrejme by sme tam každý z nás dali niečo svoje, ja napríklad miesto váľandy gauč na ktorom sa dá vyspať bez roztiahnutia, ale to nemení nič na tom že naozaj garzónka vyzerá vzdušne.

    OdpovědětVymazat
  2. hodně dobrý interiér, a taky velmi dobře nafocené

    OdpovědětVymazat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)