Stránky

Na návštěvě ve Zlíně

Oba moji rodiče se narodili na Moravě a to kousek od sebe. Potkali se ale v Praze, kde jsem vyrostla také já. Do jejich rodišť jsem jako dítě skoro nejezdila, většinu léta jsem trávila u babičky ve východních Čechách. Jenže krev je krev a mně se zastesklo po něčem, co sice na vlastní kůži neznám, ale cítím, že mě to tam táhne. A tak jsem vyrazila do Zlína. Překvapilo mě, jak je to moderní město plné krásných domků (nejen těch Baťových), parků a budov (i díky architektonickým úpravám od Evy Jiřičné). 

Morava je nádherná. Pohled z Kelníků  na Velký Ořechov, kde moje máma vyrůstala do svých 13ti let. 

 
Konkrétně v tomhle domě...

"Krabice od bot" alias projekt Kateřiny Šedé k 700. výročí založení Zlína. Detaily zde. 

Park Komenského mi doslova vyrazil dech. Je tady vyžití pro děti i dospělé a dost mě zaujalo, že nikdo z nich, tedy ani malí ani velcí, nekoukal do mobilu. Místo toho si povídali, hráli fotbal, nebo uždibovali dobroty z okolních kaváren a bister. Park je hned vedle kulturního a univerzitního centra, kde sídlí rektorát UTB a nachází se tady kongresové centrum (aktuálně domov zlínské filharmonie B. Martinů.) Komplex navrhla architektka Eva Jiřičná. 

Památník Tomáše Bati vznikl v roce 1933 podle návrhu architekta F.L. Gahury. Stavba respektuje Baťovu filosofii postavenou na jednoduchosti s důrazem na čistou funkčnost bez zbytečných detailů. Prosklená budova je úplně prázdná, uvnitř je zavěšena pouze maketa letadla Junkers F13, ve kterém Baťa v roce 1932 havaroval. Schodiště ve tvaru písmene Z odkazuje na jméno města Zlín, kombinace bílé, modré a červené zase připomíná trikolóru. 


Baťův institut vznikl z továrních budov bývalých závodů a zahrnuje Krajskou galerii výtvarného umění, knihovnu a informační centrum. Pořádají se tady samé zajímavé akce, mrkněte

Ve Zlíně jsme se byli podívat ještě na vilu Miroslava Zikmunda (jen zpoza plotu, pro veřejnost se má otevřít na podzim), Baťovy domky a překrásná obydlí v ulici Dr. Kolaříka a Nivy II. Taky jsme ochutnali prameny v Luhačovicích a střihli si procházku zámeckou zahradou v Kroměříži. 

Kdo uhodne, které ze zmíněných měst to je, dostává bod.)

Žádné komentáře

Okomentovat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)