Stránky

Čtyři ANO a čtyři NE pro rok 2024

V posledních letech jsem se soustředila na životně důležité věci a cestou za splněním velkých cílů jsem nabrala řadu zlozvyků. Po těch sáhnu vždycky, když nezbývá čas na poctivou rutinu. A ta mi teď žalostně chybí. Svoje splněné sny tady na blogu postupně rozeberu - změnu profese, pořízení vlastního bytu, úspěšnou výchovu ve střídavé péči i šťastné (druhé) manželství. Po letech obrovského nasazení je čas zvolnit a soustředit se na věci, které mě naplňují spokojeností. Jenže zvyk je železná košile a tak mám ve chvilkách slabosti (únava, lenost) tendenci sáhnout po negativní rutině, která vede tak akorát k frustraci. Proto jsem si sestavila malý návod, jak na to. A myslím, že je použitelný pro všechny, stačí si do něj dosadit „svá ANO a svá NE“. 

Každé ANO má jinou váhu, foto: James Cousins / Unsplash

 

Je rok 2024 a tak jsem si symbolicky vybrala čtyři věci do každé kategorie:

ANO - Pohyb. Psaní. Péče. Vzdělávání.

Fyzická aktivita je zázrak. Jen se musí dělat pravidelně. Mám štěstí, že se v naší firmě organizuje pravidelné fitness cvičení na protažení a posílení celého těla. Každou středu. Pak chodíme na běžky, na stěnu a teď i na brusle. S nástupem jara plánuju obnovit běh k místnímu rybníku, kde se snažíme s manželem otužovat. Hodně k tomu pomáhá studená sprcha každý večer. Celoročně.)

Psaní je profese, ale chybí mi to vlastní, tvůrčí a tak ho chci zase oživit. V hlavě mám samozřejmě spoustu nápadů:)

Pečovat se dá o všechno. A úplně vždycky se to vyplatí. Já se chci letos víc zaměřit na zahradu, protože to, co nám loni v létě a na podzim dala, je úžasné. Žijeme z toho i teď v zimě, když jdu do sklepa pro mrkev, řepu nebo brambory.

V oblasti nových znalostí mě zajímá kombinace ekonomie a adiktologie, protože se navzájem prolínají. A v podstatě všechny ekonomické zákony se dají aplikovat i do života. Krátkodobé výkyvy se dějí, ale důležité je to, co se ustálí na dlouhodobé přirozené míře, viz Phillipsova křivka (William Phillips, 1958) vs Přirozená míra nezaměstnanosti (Milton Friedman, 1968). 

V krátkém období platí, že je buď vysoká inflace a nízká nezaměstnanost, nebo naopak, a na první pohled se zdá, že by stát mohl obojí ovlivňovat podle toho, co uměle vyžene nahoru nebo srazí dolů, ale v dlouhém období se míra nezaměstnanosti stejně ustálí na hladině, která je v konkrétním prostředí přirozená. 

A přesně tak je to i v životě - když si třeba řekneme, že nás konkrétní osoba nerozčílí, a že se udržíme v klidu, vyjde to jednou, dvakrát, možná i třikrát a pak zase vyletíme. Dokud se nevyřeší věc, která nás dráždí, jen vůlí klid nenastavíme. Stejně tak, když někdo v partnerství dělá něco kvůli někomu - pokud pro to není vnitřně rozhodnutý, nebo to v něm zkrátka není, vydrží to zase jen chvilku (třeba nekouřit, pečlivě uklízet), ale pak se zase všechno vrátí do starých kolejí.

Movement is good, foto: Drew Dizzy Graham / Unsplash

 

NE - Alkohol. Závist. Žárlivost. Minulost.

Celkem souzním s názory protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, který často varuje před nebezpečím alkoholu. Jeho dostupnost, ať už cenová, prodejní nebo společenská, toxickou látku proměnila v běžnou součást života. Obzvlášť u nás. V rámci EU patříme k největším konzumentům (spolu s Lotyšskem, Litvou nebo Bulharskem) a to se spotřebou kolem 10 litrů na osobu za rok. Denně u nás pije cca deset procent dospělých. Alkohol poškozuje nejen naše fyzické zdraví (cirhóza jater, srdeční onemocnění, některé druhy rakoviny), ale i psychiku - přibližně 26 tisíc lidí za rok skončí v souvislosti s pitím na psychiatrii. O mém vztahu k nutkavému chováním si můžete přečíst v Respektu.

Závist může někdy motivovat k lepším výkonům, ale většinou jde o zbytečnou trýzeň našeho nitra. Štěstí se střídá, a když nám někdy chybí, přijde jindy, nebo ho máme v oblasti, ve které ho bereme jako samozřejmost. 

A stejné je to se žárlivostí, někdy může upozornit na to, že je něco špatně, ale většinou je to jen lechtání našeho ega. A minulost? Ta je zbytečná úplně. Důležitá je přítomnost, skrz níž můžeme ovlivnit naši budoucnost. Tečka. 

Nejdřív světlo, potom tma. Alcohol is bad. Foto: Ash Edmonds / Unsplash

Když na mě tedy „přijde“ cokoli z negativní části, nahradím ji jakoukoli oblastí z té pozitivní. Takový je plán, tak uvidíme...

Přeju vám všem, ať si v novém roce co nejčastěji vybíráte pozitivní ANO místo negativního NE:)

Žádné komentáře

Okomentovat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)