Stránky

Recyklovaná kuchyňka od maminky designérky

Mladá česká designérka Jolana Vodička Šornerová miluje porcelán, Finsko a své dvě malé děti, pro které vyrábí samé skvělé věci. Třeba recyklovanou kuchyňku, která vznikla z dřevěných krabiček a šuplíčků, a nádobí do ní je vytištěné na 3D tiskárně. Touto technologií vznikají také šperky, která Jolana pod značkou Tripitlinki vyrábí se svým mužem. Zároveň se věnuje navrhování interiérů, malování a studiu Živé věci, které se soustředí na propojení funkčního designu s interaktivním uměním.

Krabičky a šuplíčky v kuchyňce pro malou Joriku jsou natřeny akrylovými barvami. 

Nádobí a doplňky jsou tištěny na 3D tiskárně.

Jídlo je ušito z filcu. Foto: Jolana Vodička Šornerová
Do oblasti recyklovaného designu patří také židlička s lampičkou. Než se obě věci spojily, jedna byla stará a druhá nemocná. Dohromady se ale uzdravily, omládly a potěšily svou malou majitelku. 

Většina lidí by věci v tomhle stavu vyhodila... Foto: Jolana Vodička Šornerová

Jolana k nim ale naštěstí nepatří a tak pomocí tmelu, vrtačky, šmirglů a barvy vznikla krásná židličko-lampička, která se rozsvítí ve chvíli, kdy si dítě sedne na židli. Foto: Jolana Vodička Šornerová

Své hravé pojetí Jolana přenáší také do tvorby pro dospělé. Příkladem je soubor svítídel Světluška, která reagují na pohyb. Jakmile ho zaznamenají, roztáhnou křídla a začnou svítit. Barva světla se přitom mění podle toho, jak vysoký je člověk, který pod nimi prochází... Interaktivní porcelánový skvost se příští týden představí v New Yorku na výstavě It Is Always Tea Time In Wonderland.

Světlušky - stropní svítidla reagující na pohyb, které navrhla Jolana Vodička Šornerová.

9 komentářů

 1. Ooo tak ta kuchynka je sladka a zidlicka se svetlem rovnez!!! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Krásná kuchyňka, tu si přeje každý malá holčička:))

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to je nádhera! :))

  http://www.style-and-smile15.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Krása! Také jsem si nedávno prošla recyklací minikuchyňky a nejradši bych si s ní hrála sama (kdyby mně k ní dcera ovšem pustila)! Ale 3D tištěné nádobí tedy nemáme:-) No a Světlušky - co dodat - snad jen, kde jsou k sehnání???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šťastné dcerky maminek designérek.) Já jsem Domi kuchyňku kazovala a ona, že chce taky takovou, tak jí říkám, a ty myslíš, že by to maminka uměla? A prý že jo. Je hezké, že si to myslí.)) Jinak ohledně pořízení Světlušek bych kontaktovala přímo Jolanu, já jsem je zaregistrovala jen po výstavách.

   Vymazat
 5. Nádhera, jsem úplně paf z toho všeho co paní designérka dokáže. Kéž by jsme my všichni uměli takto recyklovat staré věci :-) Krásný a velmi inspirativní příspěvek. K.

  OdpovědětVymazat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)