Stránky

Design jako elixír mládí

Tak zněl titulek článku, který jsem před lety napsala pro magazín Domy a bydlení Exclusive. Časopis už dnes nevychází, ale právě tahle spolupráce odstartovala mou vášeň pro design. V textu z podzimu 2011 shrnuju tipy a možnosti, jak starším lidem zpříjemnit bydlení: "Klid a melancholii podzimu osvěží jarní sluneční paprsky, které fádní a nevyhovující obydlí promění v útulný interiér plný komfortu a bezpečí," psala jsem v úvodu:) Ukázkovým příkladem, jak v této životní etapě bydlet hezky a příjemně, je finský byt z projektu Piletti od developera YIT. Nachází se ve městě Vantaa na jihu Finska, v budově, která zaujme kombinací betonu, cihel a dřevěných obkladů. Co v mládí napíšeš, ve stáří jako když najdeš:)

Při pohledu na apartmán staršího finského páru mám pocit, že moje tehdejší řádky dostávají reálnou podobu. Píšu například, že seniorské bydlení není synonymem pro mdlé odstíny a těžkopádný nábytek s nánosem silné vrstvy prachu... Prostor je samozřejmě věnován vzpomínkám, ale také zářivým barvám a nadčasovému designu od značek Artek, Marimekko nebo Ikea.  

Bydlení staršího páru, foto: YIT
Obývak je propojen s jídelnou. Židle a stůl jsou od značky Artek, ubrus je Marimekko. Foto: YIT

Bytové doplňky odkazují na záliby, kterým se starší majitelé věnovali v mládí: rybaření a příroda. Své zkušenosti dnes předávají vnoučatům, která u nich mají i vlastní pokojíček. S babičkou se učí muškařit, děda jim zase ukazuje, jak zavěsit snopy ovsa pro ptáčky a sůl pro losy. A protože děti patří k malým skautům, milují kempování a stanování. Prarodiče jim spaní ve stanu dopřávají na zaskleném balkóně. 

Židličky Artek slouží jako noční stolky. Polštář s rybou je od finské značky Marimekko. Foto: YIT

V pokojíčku je stůl Ikea, židle Artek a koberec od Kevin carpets. Závěs je od Designers Guild, povlečení Marimekko. Foto: YIT
Decentní chodba. Foto: YIT

Exteriér projektu Piletti. O návrh se postaralo studio HMV Oy. Foto:  Egert Kemerik pro YIT

1 komentář

 1. Och, áno, áno, Iri!
  Je to aj moje heslo.
  Mám 55, čerstvo rekonštruovaný dom so signovanými tehlamy, drevom a osb doskou, žijem s autistami a žijem týmto heslom!
  Nemám na dizajnovky, ale aj dva roky mi trvá, kým našetrím na idustriál lampu a nejaký kúsok z NordicDay...
  U mňa na blogu vidno, ako som zjednocovala tabuľovkou, keď bolo treba hýbať kvôli deťom nábytkom...
  Bočnica z nákladiaku ako lišta, odštartovala s bielym voskom Osmo na osb stenách industriálny štýl v podkroví...
  Mám nerezovú linku z Ikea, aby náš dom nepripomínal drevenicu, no nik nehíka, ja stále hej:-)
  Atď....občas by som potrebovala podporu dizajnérov ,,vo vlastných radoch,, ani nie je možné, že môj pink punk štýl necháva chladným...mám 55 a všetko u mňa ešte len začína!A všetko samo a z autistického života!
  Mám rada Váš blog, všetko dobré a pekný Advent!

  OdpovědětVymazat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)