Stránky

Ta Lampa

Svou malou Domi učím, že nejlepší věci jsou ty, které se příjemně používají a zároveň nás těší se na ně dívat. Ne jeden den, týden nebo rok. Ale nejméně tak dlouho, dokud plní svou funkci. Konkrétní příklady nacházíme cestou kolem naší oblíbené kavárny, po které míjíme jeden obchůdek s nabídkou renovovaných kousků v bruselském stylu. Z téhle doby, kdy československý design na výstavě Expo 58 vyvolal obrovskou vlnu zájmu, pochází i lampička Drupol č. 21616. V roce 1963 ji navrhnul Josef Hůrka, kterému se povedlo přijít s elegantní zkratkou v lehkém kovovém provedení. A ta v roce 2016 ožívá znovu. K původní žluté, červené  a černé barvě společnost Drupol, která se lampičku rozhodla znovu vyrábět, přidala i modrou, zelenou a oranžovou variantu. Ikonická lampička tak přichází v novém moderním provedení. A takhle jí to sluší u nás doma. 

Ta Lampa, vintage ježek v kleci, Tool Box by Vitra a přáníčko od Lisy Jones
Ta Lampa, DIY stojánek na tužky, pastelky Koh-i-Noor a omalovánky od studia Roof

Ta Lampa, plakát Small Talking od One Must Dash z Dekada, Ježkova kočka a knížka z Ikey, která přibližuje práci a život švédského ilustrátora Olle Eksella

Lampa je opravdu krásná, příjemně subtilní a hezký na ní je i fakt, že se stále kompletuje v Čechách, konkrétně v Městci Králové. Já osobně bych ji doplnila jemnějším kabelem, ale chápu, že snahou bylo stvořit maximálně věrnou repliku. Myslím, že se u nás bude mít dobře, a díky tomu, jak je lehká a snadná na přenos, se podívá do všech koutů našeho atypického podkroví.)

Další informace o její historii i současné výrobě najdete na webu Ta Lampa, kde si lampičku můžete i objednat. Cena včetně dopravy je 1490 Kč. A pokud byste zatoužili po původní verzi, mrkněte třeba na Umakart.

5 tipů na valentýnské dárky, které HO opravdu potěší.

Komerční úspěch oslav svatého Valentýna je sice přičítán Spojeným státům, kořeny má ale britské. Novodobou popularitu zamilovaného svátku totiž koncem 19. století odstartovalo květinové přáníčko ze vzácného papíru s efektem krajky, který se vyráběl v Anglii. Tuhle krásnou valentýnku ovšem dostala Američanka Esther Allen Howland, které se nápad zalíbil natolik, že na něm založila vlastní byznys. Ten dodnes naplno funguje a milióny lidí po celém světě vnímají 14. únor jako důvod k nákupu milé drobnosti, která potěší jejich lásku. Zdaleka to ovšem nejsou jen přáníčka. Může to být také krásný šperk, stylový doplněk, luxusní sladkost nebo pozvání na večeři. Anebo také vůbec nic. Odpůrců valentýna, kteří říkají, že jako důvod k vyznání lásky nepotřebují konkrétní datum, je dost. Mně samotné se tahle tradice docela líbí, ale zas ne tolik, abych se rozbrečela, když se slavit nebude.) Nápady, jak potěšit svou lásku, už ale mám...

Zamilované plakáty jako synonymum kýče? Ne vždy.) Tenhle je od značky Flatowl.

Tip číslo 1 - Pobavte ho

Muži a jejich zábava. Velké téma, které se neomrzí ani na Valentýna. Jděte na to tedy vtipně a pořiďte jim věci, které je rozesmějí. Ať už to bude deštník ve tvaru pistole nebo třeba stojan na víno, před kterým je potřeba utíkat...

Skládací stolička, stojan na víno, Papírky Cabin in the Weeds, deštník "Wanted"

Tip číslo 2 - Buďte romantická

V tenhle den se to víc než snese a navíc to může být cool. Německé studio Pleased to meet například přichází s opravdu povedeným balícím papírem pro zamilované a od věci nejsou ani světelné nápisy nebo vlastnoručně upečený dort ve tvaru srdce...
Balící papír I LOVE YOU, světelný nápis, forma ve tvaru srdce a zamilovaná dárková taška.

Tip číslo 3 - Sveďte ho

Krásné prádlo - klasický způsob, jak potěšit sebe i jeho. Mně by strašně potěšila krajková podprsenka s podílem bambusu, kterou pod značkou Page Underware šije česká designérka Pavla Gerschonová. Hodilo by se ale taky svůdné bodýčko nebo košilka.)

Krajková podprsenka s podílem bambusu od české značky Page Underware
noční košilka, svůdná košilka a černé body

Tip číslo 4 - Pozvěte ho na večeři

Milovníka asijské kuchyně potěší třeba návštěva restaurace NEBO., hipstři si pochutnají v nové Esce a vášniví jedlíci zase v Palandě

Burger z Palandy, foto: Ondřej Novák

Tip číslo 5 - Pozvěte ho na drink

Jeden tip za všechny - nový Cash Only Bar, na jehož vybavení se podíleli kluci z Devoto 

Cash Only Bar, Cool&Retro,

Eppi.cz - šperkařské potěšení zrozené v Dánsku

Studentské nápady jsou ty nejlepší a mladé klenotnictví Eppi.cz je toho skvělým důkazem. Za jeho zrozením stojí tři sympatičtí lidé, kteří se poznali během zahraničního pobytu na škole v Dánsku. Eva má excelentní manažerské schopnosti a stejně jako Kiril se dobře vyzná v online marketingu. Trio doplňuje Matej, který má na starosti prodej a s celou myšlenkou "nabídnout šperky jinak a lépe, než se to dosud dělo" vlastně přišel. Odmalička se zajímá o drahé kameny a do diamantů je hotový blázen. A jaký je výsledek téhle krásné spolupráce? Online obchod s nabídkou luxusních šperků, které jsou krásné, kvalitní, maximálně cenově dostupné a navíc mají doživotní záruku. A také svůj příběh, kteří tvoří ti, kdo je nosí...


Prstýnky a náušnice z klenotnictví Eppi.cz

Tým Eppi - zleva sedí Markéta, Jolana, Barbora, Dáša, Eva, Kiril, Matej a Lubka.

Jako první byl v roce 2011 spuštěn slovenský eshop, jehož cílem bylo zaplnit díru na trhu. "Chyběla zde střední kategorie šperků, zákaznický servis byl nedostatečný a celková úroveň online prodeje byla nízká. Základní filozofií bylo přijít s novým způsobem nakupování šperků a s novým přístupem k zákazníkům," vysvětluje Katka, která je v Eppi.cz šéfkou marketingu. Firma, která od roku 2013 provozuje také český eshop, stojí na pevných základech stvořených ze sedmi důležitých hodnot. K nim mimo jiné patří v úvodu zmíněná doživotní záruka, jejíž součástí je i bezplatné čištění šperků. Pokud se váš klenot vlivem každodenního nošení poškrábe nebo zašpiní, stačí ho poslat zlatníkům do Eppi.cz a ti vám ho za pár dní vrátí jako nový.


Prstýnek a náramky z klenotnictví Eppi.cz

Do týmu zlatníků patří Honza zodpovědný za kontrolu kvality, 3D designér šperků Jan a Radka, jejíž hlavní starostí a zároveň velkou radostí je výroba šperků na zakázku. Klenoty si v Eppi.cz totiž můžete nejen vybrat, ale také nechat upravit nebo přímo vyrobit podle svých představ. Značka má v portfoliu také vlastní kolekce, které chce dále rozvíjet. "Plánujeme se zaměřit na moderní jednoduchý desing a tzv. fashion šperky, které by však nebyly bižuterie, ale byly by vyrobené z kvalitních materiálů a dostupné v různých cenových kategoriích," doplňuje Katka. 

Proces výroby diamantového prstýnku z klenotnictví Eppi.cz
 
Náhrdelníky Emelda a Dayna z vlastní kolekce klenotnictví Eppi.cz
Z mého pohledu se klenotnictví Eppi.cz rozhodlo jít zajímavou cestou, kdy na základě dokonalé znalosti oboru, vášně a profesionálního zázemí nabízí krásné kolekce šperků, které díky přímému nákupu od dodavatelů a klenotníků může nabídnout za nejnižší možné ceny. Tento fakt je podpořen i tím, že značka namísto výdajů za drahou reklamu a provoz nablýskaných obchodů rozvíjí osobní vztah se zákazníky a komunikuje s blogery, kteří jí s propagací, tak jako právě teď já, s radostí pomůžou:)

Náhrdelník z klenotnictví Eppi.cz

Navzdory své něžné ženské duši ovšem moje srdce vášní pro šperky nehoří a tak jsem namísto fotek klenotů na mě samotné zvolila cestu, která je mi bližší - tedy psaný text. Snad jsem vám filosofii téhle sympatické značky příjemně přiblížila a na samotné fotky šperků u nás doma možná taky dojde. Zaujala mě totiž možnost výroby šperku na míru a konkrétní příklad prstýnku ve tvaru Olafa. Ledové království je u nás stále velký hit a prstýnek s Elsou by mojí Domi udělal obrovskou radost. V červnu má narozeniny, tak třeba... .)

Prstýnek na míru z klenotnictví Eppi.cz

Slezákovy závody

V Bystřici pod Hostýnem se neohýbá jen dřevo, ale také kov. Svůj ikonický nábytek s odkazem na český funkcionalismus tady totiž vyrábí firma Kovonax, pod kterou patří značka Slezákovy závody. Název vznikl začátkem 20. století podle jména zakladatele společnosti Roberta Slezáka. Podrobnou historii najdete tady, já jen krátce shrnu, že od nábytkového kování podnik v roce 1913 rozšířil svou výrobu také o kovové židle a mosazný nábytek a ve 30. letech už ve velkém zásoboval vybavení pro školy, nemocnice, sanatoria, zahrady a veřejné i bytové interiéry. 

Čirá nádhera. Foto: Slezákovy závody

Kolekce vznikaly ve spolupráci s architekty, kteří dbali na ergonomii, styl i odolnost. Od roku 1992 závody patří pod společnost Kovonax, která úspěšně navazuje na více než stoletou tradici ohýbaného kovového nábytku. Skvělé je zřízení eshopu, kde si můžete pohodlně a za celkem dostupné ceny objednat ikonické židle, stolky, věšáky i postele, které připomínají nostalgickou éru československé vlny funkcionalismu, díky čemuž mají stále svůj půvab.

Na posteli AXA můžete usínat doma i ve stejnojmenném hotelu Na Poříčí, jehož interiéry Kovonax vybavil.
 
Můj favorit - psací stůl Axa.



Ukázka současné tvorby - židle AXA, kterou pro Kovonax navrhl architekt Rudolf Netík.
Pérující židle s područkami na letošním Designbloku.

Dánský příběh s holandským rukopisem

Mají mnoho společného, ale v lecčems se liší. A právě proto si spolu výborně rozumí. Řeč je o dánském designu, který je okořeněn holandským přístupem. Čisté linie, důraz na funkčnost a dokonalá estetika jsou společným základem, který dotek nizozemské ruky oživí svým typickým konceptuálním přístupem. Design se tak stává uměním, které okouzlí nejen svým půvabem, ale přiměje i k přemýšlení. A to i v rámci interiérového vybavení, které zahrnuje třeba rolety, povlečení nebo sedací nábytek. A které dánské firmy dýchají holandskou atmosférou? Přečtěte si příběhy značek VELUX a HAY, které měly obě dobrý nápad - navázaly spolupráci s nizozemským duem Scholten & Baijings.  

Scholten & Baijings pro dánskou značku VELUX navrhli kolekci vzorů pro textilní rolety na střešní okna.

Příběh první - Splněný sen o krásném podkroví plném světla

Sama v jednom podrkoví bydlím a tak mám pro tenhle atypický prostor velkou slabost. Jeho potenciál ve 40. letech minulého století objevil dánský inženýr Villum Kann Rasmussen, který pod svou značkou VELUX vyvinul první střešní okno. Dnes jeho firma působí ve více než 35 zemích, kde zaměstnává kolem 10.000 lidí. Její portfolio kromě oken zahrnuje také žaluzie a rolety, které mají nejen dokonalé technické vlastnosti, ale také eleganci a půvab. Loňskou novinkou jsou římské rolety na střešní okna, které značka představila spolu s exkluzivní kolekcí vzorů od Stefana Scholtena a Caroline Baijings. Talentovaný pár designérů je známý svým dokonalým citem pro barevnou souhru a kompozici. 

Kolekce barev od Scholten & Baijings pracuje se změnou světla, která se odehrává během dne.

Příběh druhý - Splněný sen o dokonalém povlečení

Navrhnout vzor na povlečení, který by okouzlil a nadchnul na opravdu dlouho, je celkem výzva. Pokouší se o ní hodně designérů, ale jen málo z nich překvapivě uspěje. A tak celkem často slýchávám otázku, zda mám tip na opravdu krásné ložní prádlo. Mám. Jde o minimalistickou kolekci od Scholten & Baijings, která v roce 2011 vznikla pro dánskou značku HAY. Minimalistické jsou i samotné názvy jako je třeba Minimal Lemon, Minimal Send nebo můj nejoblíbenější Minimal Syrup. Designéři si opět pohráli s barevnými přechody, které se rozlévají na jemném geometrické základě.

Povlečení od Scholten & Baijings pro Hay

Oba příběhy patří k mým oblíbeným a těším se na jejich pokračování. A jak se líbily vám?  

Nostalgic

Pečlivý výběr, citlivá renovace a stylová online prezentace. Do vintage skvostů z obchodu Nostalgic se zamilujete na první pohled. Já se nejradši brouzdám sekcí "Doplňky a dekorace", kde se rozplývám nad kolouškem, sedící kráskou, černobílou vázičkou a pastelovou sadou hrnků. Za pozornost ale stojí i kategorie nábytku (hlavně čtyřlístkový stolek) a světel.

Zlatý plameňák a bílý chrt, foto: Nostalgic
Skvosty z Nostalgic můžete koupit online, novinky z vintage světa pak sledujte na Facebooku.

Akt Práce - další pražský prostor s originálními věcmi přímo od tvůrců

Hanka coby Artistka maluje na porcelán, Linda fotí a pod značkou Luft šije skvělé šaty i kabáty. Trio doplňuje Jana, která vedla brněnskou galerii Eskort, a teď mimo jiné navrhuje autorské šperky Kalino. Jsou šikovné, talentované a činorodé. Pracují spolu a rády. A nebojí se o tom dát vědět. Jejich společné tvoření a jeho výsledky můžete pozorovat i nakoupit v novém žižkovském prostoru Akt Práce, který najdete v Husitské ulici. Kromě vlastních věcí zakladatelky ve svém studiu, které funguje zároveň jako obchod s designem a uměním, nabízí také ručně šité boty a batohy od bělehradské značky Naša Posla i další skvosty.

Kabát Luft
DVD s tragickou groteskou Tucet mých tatínků a další poklady od Svatopluka Pitra z edice PAF
Akt Práce
Komiksová sponka od Kalino
Naša Posla, Artistka a Luft

Akt práce můžete sledovat na Facebooku nebo osobně navštívit na Žižkově v Husitské ulici 48. Otevřeno je od úterý do čtvrtka od 14:00 do 19:00 hodin. Domluvit lze ale i návštěvu mimo stanovený čas.

Martina Ch.

Ona tiskne, vy nosíte. Tašky, trika i ponožky. Polštáře a ruksaky. A co na ně? Deštníky, medvěda nebo kočku. Já mám od Martiny Chlebounové, která na umprum studuje filmovou a televizní grafiku, černé ponožky s bílou kočkou. Pořídila jsem je na prosincovém umprum shopu a lituju, že jsem vzala jen jeden pár. Jsou super.)

Ponožky od Martiny Ch., polštář z H&M Home Conscious a tepláky Diva Rush


Pokud jste zatoužili po kouscích s potiskem od Martiny Ch, můžete si je objednat třeba přes Art Be, nebo ji zkontaktovat s konkrétní nabídkou. Posup je přitom jednoduchý a vypadá takhle:








A je to! Martině přeju veselý tisk a vám zábavné nošení.

Sídliště SOLIDARITA

Vyrostla jsem v Malešicích a tak jsem docela hodně času trávila i v sousedních Strašnicích. Z dětství si mimo jiné pamatuju procházky kolem půvabných řadových domků obklopených zelení na Sídlišti Solidarita. Vycházky jsem absolvovala s mojí mámou, která to tady milovala. Dívaly jsme se, jak má kdo upravenou zahradu a ona snila o zdejším bydlení, které by bylo mnohem komfortnější než v našem panelákovém bytě. A protože se (nejen coby manželka stavaře) celkem hodně zajímá o architekturu, rozhodla jsem se jí k letošním Vánocům darovat knížku, která se výstavbou i současnou podobou strašnického sídliště (vystavěného v letech 1947-51) zabývá. Nejdřív to vypadalo dramaticky, protože publikace byla vyprodaná, ale pak mi z Art Map napsali, že je k dispozici dotisk a dárek byl zachráněn. 

Sídliště Solidarita

Když jsem byla větší, kolem domků na Solidaritě jsem se potulovala s trochu jinými zájmy - v jednom z nich totiž bydlel blonďák Kuba, do kterého jsme se zamilovaly s mojí nejlepší kamarádkou. Bylo nám tehdy asi 13 nebo 14, a i když mu nakonec netlouklo srdce ani pro jednu z nás, mám na tohle období opravdu krásné vzpomínky:) Většinou jsme obě postávaly před domem a navazovaly s naším idolem laškovné rozhovory, ale občas jsem zahlédla i vstupní chodbu a schody, které vedly nahoru, kde byly dvě ložnice. Jedna pro děti, druhá pro rodiče. Dole byla kuchyň, koupelna a obývák, ze kterého vedly dveře do zahrady. 

Stavbu prvního poválečného pražského sídliště měli na starosti architekti František Jech, Hanuš Majera a Karel Storch, kteří se při plánování návrhu inspirovali skandinávským přístupem. Rok před zahájením výstavby Stroch dokonce vycestoval do Švédska, Finska a Dánska, kde čerpal inspiraci. Mezi tu konkrétní patří třeba Ryparken v Kodani, Blidah Park v Hellerupu nebo Ulvsunda ve Stockholmu. Základem koncepce byl kolektivní přístup k bydlení a sousedským vztahům, s čímž souvisí i příznačný název Solidarita.
Titulní strana časopisu Solidarita Zpravodaj dobrého bydlení 2, 1947 s návrhem řadových domů od Františka Jecha
Vánoce ve školce, Solidarita 1958, soukromá sbírka
Součástí knížky je také odoborný text od historičky architektury Kimberly Elman Zarecor
Součástí knížky je 12 rozhovorů s lidmi, kteří v řadových nebo bytových domcích na Sídlišti Solidarita žijí. Patří k nim také herečka Lenka Krobotová, která tady s rodiči bydlela až do svých 22 let a zdejší bydlení popisuje jako švédské a moderní. Mluví také o vesnické komunitě a podobné atmosféře, kterou mají bytovky na Malvazinkách. Po dlouhé etapě bydlení v Podolí dnes herečka se svým mužem a syny opět žije na Solidaritě. V rozhovoru mimo jiné vyzdvihuje i rodinné centrum Jablíčkov, kam s dětmi ráda chodila.
 
Lenka s tatínkem Miroslavem Krobotem
Bavil mě i rozhovor s ředitelkou o.p.s Marií a kutlurním manažerem Davidem, kteří na Solidaritě žijí s dcerami Emou a Mínou.
Autorka knížky, teoretička umění Barbora Špičáková na sídlišti Solidarita sama žije a k místu má tak patřičný vztah. Publikací, kterou vydal Archiv národního umění, by ráda nejen rozvinula diskuzi, ale také vytvořila inspiraci pro budoucí developerské projekty. Tak, aby investory při výstavbě zajímala nejen výnostnost, ale mysleli i na zeleň, dostupnost školek a škol, estetiku a příjemný život obyvatel.



 
Na Solidaritě se žije krásně. O tuhle rekonstrukci se postaralo studio Libre.

Knížka má skvělou grafiku od studia Pauline & Adela a celkem zajímavou koncepci založenou na zmiňovaných rozhovorech, historii výstavby a odborných textech od teoretiček umění. Náročný čtenář ale při bližším zkoumání najde nedostatky, které snižují její na první pohled kvalitní zpracování. Místo klasické recenze přináším rozhovor s mojí mamkou Jitkou Podráskou, ze kterého se dozvíte víc. 

Nemůžu v archivu najít žádnou máminu fotku, tak aspoň tuhle mezigenerační ze svatby:)

Jaký máš k Sídlišti Solidarita vztah?

Když jste byly malé (já a moje sestry, pozn. Iri) hrozně ráda jsem kolem chodila na procházku a představovala si, jak příjemně se tady bydlí. Vyrostla jsem v domě se zahradou a po příchodu do Prahy jsem v paneláku hrozně trpěla. Teď po letech už vidím i nedostatky, ale dřív pro mě to místo mělo obrovské kouzlo. 

Měla jsi radost, když jsi knížku objevila pod stromečkem?

Určitě ano a pořád mám! Dozvěděla jsem se něco nového, zároveň jsem ale trochu zklamaná zpracováním. Chybí mi tam pohled lidí, kteří se přimo podíleli na stavbě. Myslím, že to by zajímalo víc čtenářů. A taky by se mi líbilo, kdyby u fotek z různých období bylo přesné srovnání míst.

Nějaké další nedostatky?

Kromě chatrné vazby, které sis všimla i Ty, mi chybí plánky bytů a celkově bych ocenila lepší řazení a větší přehlednost. Určitě by se to dalo zpracovat pečlivěji a čtivěji. Tím ale neříkám, že si s tím autorka nedala práci, a že je knížka špatná. Jen by si téma v mých očích zasloužilo větší péči. Určitě je ale skvělé, že publikace rozvíří diskuzi a ojedinělé sídliště opět vzbudí pozornost, kterou si zaslouží.  

Takže tak. Já jsem zatím četla jen některé rozhovory, takže nemůžu úplně soudit, ale za sebe jen dodávám, že bych knížku doplnila hezčíma fotkama. Bylo by třeba super, kdyby vznikla publikace v duchu "O bytech a lidech" věnovaná pouze Sídlišti Solidarita. 
 
Knížku Sídliště Solidarita pořídíte v ArtMap za 400 Kč.