Stránky

Sousedské posezení v březovém háji

Soused nebo kamarád? Ve vznikajícím rezidenčním areálu v Praze 5 jde o jedno a to samé. Projekt Koivu Zličín od finského developera YIT nabídne jedenáct nízkoenergetických domů sdružených kolem malého náměstí v blízkosti dvou rybníků a v obklopení březového háje, podle kterého získal i svůj název (koivu je finsky bříza). Ti, co se sem na začátku příštího roku začnou stěhovat, můžou se sousedy-kamarády pořádat snídaně v trávě nebo komunikovat po síti. Součástí projektu je totiž chytrý online portál YIT Plus, díky němuž mohou být budoucí obyvatelé spojeni nejen s developerem a správcem domu, ale i mezi sebou navzájem.

Vizualizace projektu Koivu Zličín od YIT

Architektonické řešení od studia LOXIA Architectes Ingenierie je typicky inspirované Finskem - tvarově čisté, funkční a do detailu promyšlené. Elegantní rysy staveb podtrhují ploché střechy s atikou, živost dodávají fasády s barevnými prvky. Samozřejmostí je kvalitní zateplení, které spolu s nízkoenergetickým standardem zajistí výrazné úspory na vytápění. Ekologicky šetrné je také nakládání s dešťovou vodou, která se bude dále využívat pro zalévání zelených ploch v areálu. Jak to funguje? Spadlé kapky se svedou do zásobních nádrží, kde počkají do příštího zalévání nebo se odvedou do polderu, kde poslouží k výživě půdy.
 
Severský přístup je samozřejmě patrný také v interiéru, o který se postarala designérka Lenka Hlaváčková Schubertová. Vzhledem k okolí se hlavní inspirací stala bříza - finský národní strom. Tradičně používáme v projektech převážně bukové a dubové dřevo. Ráz lokality však vybízel k promítnutí dekoru břízy přímo v interiéru. Do obytného prostoru, kterému dominuje bílá sedací souprava a kuchyň v bílém matu s úložnými skříňkami a jídelním stolem v dubovém dekoru, jsme proto vybrali jednoduché doplňky," říká designérka. Konkrétně jde o odkládací stolky vyrobené z kmene bříz, dekorativní svícny a závěsné svítidlo se stínidlem, které připomíná březové listí.


Vzorový byt v projektu Koivu Zličín od YIT

Motiv černé a bílé se promítá také v ložnici a dětském pokoji. Obě místnosti tedy mají stejný barevný základ, ale odlišné doplňky. Ložnici, které vévodí tapeta s výraznou černobílou kresbou evokující stromořadí, osvěžují polštáře a noční stolky v barvě jarní zeleně. V pokojíčku je černobílý motiv zpestřen sytě červeným kobercem, který je položen před postelí s praktickým úložným prostorem. 


Vzorový byt v projektu Koivu Zličín od YIT

Bytový projekt v pražském Zličíně, který se nachází v blízkosti ulic Vratičová a Křivatcová, bude dokončen letos v prosinci. V první třetině příštího roku se sem začnou stěhovat první obyvatelé, kteří z oken svých nových bytů uvidí březový háj, jehož bělost možná ještě zvýrazní čerstvě napadlý sníh. Není to teď v parných dnech hezká představa?.)

2 komentáře

  1. Moc hezké bydlení .
    Petra

    OdpovědětVymazat
  2. Je to moc pěkný vzorový byt, krásně sladěné barvy a působí moderně. Jde vidět, že lze skloubit moderní design a zachovat při tom příjemný prostor, nepůsobí to chladně. K takovému bytečku by se na balkon nebo terasu, kterou máte na návrhu hodila pěkná moderní sestava zahradního nábytku, ať mají hosté příjemné posezení. Buď umělý ratan nebo dřevěnou variantu. Zahradní nábytek na terasu bych volila nejen s ohledem na design, ale také podle toho, jestli je prostor terasy zastřešený.

    OdpovědětVymazat

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)