Stránky

Amsterdam.

Naše výlety po evropských městech začaly cestou do Vídně. Domi tehdy bylo devět a já v reportu z roku 2018 nadšeně píšu, jak mi vyhovuje život single mum. Je pravda, že jsem byla ráda, jak se svojí dceři můžu po rozvodu nadšeně věnovat, nikdo nám do ničeho nemluví a všechno si děláme podle sebe. Teď po pěti letech to vidím trochu jinak. Svoboda po odchodu z nespokojeného vztahu je obrovská, ale rodina... to je prostě nejvíc. A tak ji mám znova. I když je opět poněkud alternativní. Dohromady máme tři děti, ale ne vždycky je máme všechny u sebe. Někdy jsme i sami, někdy jen s jedním, někdy jen se dvěma. Holčičí cestování si ale s Domi udržujeme i nadále. Po zmiňované Vídni, Londýnu, Paříži a Barceloně jsme tentokrát vyrazily do Amstru. 

Avokádový toast ve francouzsky laděné restauraci Le Petit George. 

Výhled z hotelového okna.


Potugalská keramika Motel a Miio. Nááádherná! Určitě k ní napíšu víc. 

Jeden z mnoha místních antikvariátů. Vintage módu jsme hledaly v proslulém Episode

Vondelpark

Jeden z několika domů, které jsem si tady vybrala pro bydlení.) Tenhle je přímo u parku.

Black house. Další z mých dreamy houses. 

Museumkwartier - detail muzejní čtvrti, která zahrnuje nejznámější muzea s klasickým i moderním uměním. 

Zdejší domy prostě miluju. Většina z nich má něčím zajímavý vchod a u něj spoustu květin a krásnou lavičku. 

Van Goghovo muzeum, další post věnuju samostatné návštěvě. 

Muzeum moderního umění MOCO vystavuje práce Warhola, Banksyho nebo Basquiata.  A má přístupnou zahradu plnou současných soch a plastik.


A opět Vondelpark - to bydlení u vody mě naprosto fascinovalo, stejně jako výkony páru akrobatů. 

Sezení na letišti Schiphol.)

Pozůstatky továrny na výrobu svítiplynu ve Westerparku. 

Socha Bolbewoners (obyvatelé zeměkoule) z roku 2003 od nizozemského umělce Hermana Makkinka. 

Cesta a postřehy z města


✈️ Letenky Vždycky hledám přes kiwi, vyhovuje mi jejich vyhledávání, přehledná aplikace a online check-in. Už jsem se poučila, že nejlepší je přiletět ráno a odlétat večer i za cenu o něco dražších letenek. Noční lety jsou sice nejlevnější, ale pak se stejně musí složitě (a draze) řešit doprava, platí se zbytečně za jednu necelou noc, a pokud je ubytování přímo u někoho doma a ne v hotelu, je problém s přístupem. Když jsme letěly do Barcelony, vzaly jsme noční let s tím, že do svítání přečkáme na letišti a bylo to nakonec super. Stihly jsme pláž s vycházejícím sluncem, jen jsme byly hrozně unavené. 

🏨 Ubytování Opět se vyplatí investovat víc a být přímo v centru, odkud je všechno pěšky. Vybrali jsme si Alfred hotel respektive nic moc dalšího blízko centra už nebylo a byly jsme celkem spokojené. Jen mi šíleně vadila horká trubka u topení přímo pod oknem. Všechno jsme měly vypnuté, topení bylo studené, ale ta horká trubka v tom extrémním vedru mi drásala nervy.) A pak mě zklamala snídaně. V suterénu bez oken s nejlevnějším jídlem za 31 euro. V Paříži jsme za stejnou cenu měly luxusní menu s croissanty, filtrovanou kávou, svěžím čerstvým ovocem a výhledem na Eiffelovku:))

🌆 Město Nevím, jestli je to tím, že má Amsterdam nulovou nadmořskou výšku a všechno je tady jako na dlani, ale působí neskutečně mile, přístupně a útulně. Krásně čisté ulice (kromě popadaných stromů, byly jsme tady den po té ohromné bouřce, která zpozdila všechna letadla), krásní a usměvaví lidé a super cool obchody s udržitelnou módou, zdravým jídlem a úžasným designem. A domy? Neskutečné! Roztomilé řadovky s obrovskými okny, kterými bylo většinou vidět dovnitř - všude obří vázy, čerstvé květiny, elegantní pohovky a masivní dřevěné stoly. I love dutch design💖🇳🇱. A samozřejmě všudypřítomná kola, která mají svůj vlastní pruh vedle silnice. A lidi na nich? Blázni. Jezdí hrozně rychle, vozí s sebou děti, zvířata i nákupy, a jsou vždycky perfektně narovnaní. Jak to dělají? Nevím:)

Takže Amstr za mě naprosto super, Domi se okamžitě rozhodla, že tu bude  studovat a já jsem tady určitě nebyla naposledy. Doporučuju všemi🙌.

1 komentář

Těším se vaše názory, postřehy a připomínky, které mě motivují psát dál:)